ZYRTARE/ Arrihet marrëveshja historike, Kosova dhe Shqipëria me ligë të përbashkët

20:14 10/09/20201min133
Shqiperi Kosove

Është zyrtarizuar marrëveshja historike mes Federatës së Basketbollit të Kosovës dhe Federatës së Basketbollit të Shqipërisë. Duke filluar nga sot këto 2 shtete do të kenë një ligë të përbashkët në basketboll.

Pas shumë negociatave, sot, në Tiranë, është nënshkruar marrëveshja për unifikimin e ligave.  Kampionati do të quhet “Liga Unike” dhe në të do marrin pjesë 8 skuadra (4 ekipet më të mira nga secili shtet).

Po ashtu, edhe bordi sot përbëhej nga 2 anëtarë të Bordeve të FSHB-së dhe FBK-së, si dhe nga 2 sekretarë të përgjithshëm të të dyja federatave. Të pranishëm në mbledhje ishin edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, si dhe presidenti i FIBA Europe, Turgai Demirel.

Kështu atë që nuk e bëri politika, arrin ta bëjë sporti, që “fshin” kufijtë mes dy vendeve, ndërsa basketbolli “djeg” sportet e tjera dhe bëhet i pari që bashkon dy vendet.

Liga Unike

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto