Zbulime të rralla në Egjipt, datojnë 2500 vjet më parë

14:29 10/09/20201min95
varr-1-696x280

Varre 2500-vjeçare janë zbuluar nga arkeologët në shkretëtirën Saqqara në Egjipt.

Ministria e Turizmit dhe Antikiteteve sqaron se 13 arkivolet janë gjetur të grumbulluar në majë të njëri-tjetrit.

E veçanta e tyre është se arkivolet kanë mbetur të paprekur që nga momenti i varrosjes 2,500 vjet më parë.

Besohet se kjo zonë e shkretëtirës ka shërbyer si vend aktiv varrimi për rreth 3,000 vjet, ku varroseshin njerëzit e thjeshtë, por dhe ata me pozitë të lartë shoqërore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto