Yuri Kim apel të fortë nga Shkodra: Jo presione ndaj SPAK, ka persona që po tentojnë ta intimidojnë

13:04 10/09/20202min121
bceca0c4bce2d68d6c30b7a580062018_L

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim zgjodhi Shkodrën për të dhënë disa mesazhe të forta për politikën shqiptare.

Kim u bëri apel shqiptarëve që bëhen bashkë dhe të lënë mënjanë përplasjet kur vjen puna për të gjëra të rëndësishme për Shqipërinë.

Ambasadorja e SHBA, u shpreh nga Shkodra se do të mbështesë palët politike që të ulen në tryezën e Këshillit Politik për të dialoguar mes tyre.

“Është e rëndësishme pjesëmarrja politike dhe është e rëndësisë që udhëheqësit të lënë anash ndasitë politike e për tu bashkuar bashkë drejt një objektivi. Unë do të luaj një rol në mbështetjen e këtyre përpjekjeve. Është një lajm shumë i mirë që palët politike si jashtë dhe brenda parlamentit do të bien dakord për tu ulur sërish. Jam e sigurt që në fund do të mund të arrijnë një kompromis” – tha Kim.

Ambasadorja amerikane ka përshëndetur arrestimet e fundit me urdhër të SPAK në radhët e gjyqësorit, përkatësisht gjyqtaren e Apelit Korçë Mimoza Margjeka, avokatin Skënder Demiraj dhe bashkëshortin e gjyqtares, Arben Cara.

“Është një gjë e mirë dhe ka ardhur koha që SPAK të jetë plotësisht funksional. Disa po përpiqen ti pengojnë në punën e tyre madje do të intimidojnë gjykatësit dhe prokurorët por ka ardhur koha tu qëndrojnë fort këtyre personave” tha diplomatja amerikane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto