Vuçiç: Nesër mund të ketë marrëveshje finale, por nuk do të nënshkruaj njohjen e Kosovës

16:13 04/09/20201min100
hoti i vučić

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, deklaroi sonte në Uashington, pas bisedimeve me përfaqësuesit e Kosovës dhe kabinetit të presidentit amerikan, Donald Trump, se ai nuk mund ta pranonte dokumentin që përmbante një dispozitë për njohjen e ndërsjellë të Serbisë dhe Kosovës.

“Dokumenti i parë që kishim titullohej Normalizimi Ekonomik. Të dy palët erdhën dhe pala pritëse ndau një dokument me ne, për të cilin pala jonë nuk kishte njohuri. Ajo letër ishte jashtëzakonisht e vështirë, kishte 15 ose 16 pikë, dhe njëra prej tyre ishte reciprokisht përjashtuese. Unë e refuzova. Nuk është asgjë e re, e vetmja gjë që menduam ishte që ajo të mos qëndronte në dokumentin për stabilizimin ekonomik. Kabineti i Trumpit ishte i drejtë dhe të dëgjueshëm. Në dokumente të tjera, kjo dispozitë nuk është më atje”, tha fillimisht Vuçiç

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto