Vizitë e nivelit të lartë nga BE në Libi

11:01 02/09/20201min79
Josep-Borell

Në postimin në llogarinë e tij në media sociale, Borrell deklaroi se ai u takua me Kryeministrin Serraj dhe anëtarët e qeverisë në kryeqytetin e Libisë Tripoli.

Duke theksuar se Libia është një nga përparësitë më të larta për BE, Borrell tha, “Ne mirëpresim marrëveshjen e fundit të armëpushimit. Ne vazhdojmë të mbështesim dialogun dhe zgjidhjen politike të udhëhequr nga Libia.”

Borrell raportoi se në bisedimet e tyre në Libi ata diskutuan mënyra për të çuar përpara procesin politik, rinisjen e bisedimeve të komitetit ushtarak 5 + 5 dhe heqjen e bllokadës së naftës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto