Viti i ri shkollor, Shahini premton libra falas, kategoritë që përfitojnë

12:14 19/08/20201min110
tekste

Ministrja e Arsimit Besa Shahini, në prag të nisjes të vitit të ri shkollor ka premtuar libra falas, për nxënësit nga klasa e parë deri në të 7-tën dhe për kategori të veçanta deri në klasën e 12-të.

Njoftimi është bërë në rrejtin social FB, teksa bëhet me dije se do të përfitojnë 250 mijë nxënës.

Sipas Shahinit, kjo nismë e qeverisë do të kursejë në buxhetet familjare 800 milion lekë

Postimi i plotë:

Kemi zgjeruar skemën mbështetëse të librave falas, me përfitues direkt nxënësit e klasave 1-7 dhe të gjithë nxënësit e kategorive të veçanta deri në klasë të 12-të. 👍

✅ Ulim barrën financiare të familjeve shqiptare;

✅ Rrisim qasjen në arsim të grupeve vulnerabël. -shkruan Shahini

Kemi zgjeruar skemën mbështetëse të librave falas, me përfitues direkt nxënësit e klasave 1-7 dhe të gjithë nxënësit e kategorive të veçanta deri në klasë të 12-të. 👍✅ Ulim barrën financiare të familjeve shqiptare; ✅ Rrisim qasjen në arsim të grupeve vulnerabël. #Punëtëmira2020 #libratfalas 📚

Gepostet von Besa Shahini am Mittwoch, 19. August 2020

 

Praktika e librave falas është aplikuar edhe më parë, por duhet të ktheheshin në përfundim të vitit shkollor dhe nëse fëmijët do i kishin dëmtuar, atëherë prindërit do të paguanin kosot e librit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto