VIDEO e cunamit në Turqi dhe Greqi/ Ja sa lart u ngritën dallgët

21:13 30/10/20202min121
auto_cunami1604085934

Një tërmet i fuqishëm i shkallës 7 Rihter goditi Turqinë dhe Greqinë, duke shkaktuar dëme të mëdha dhe duke vrarë të paktën 12 persona.

Një prej tyre është mbytur. Qindra janë plagosur.

Ajo që ka bërë shumë përshtypje ishte një valë cunami që përfshiu Seferihisarin në Turqi dhe qytetin Vathy në Greqi. Ekspertët paralajmëruan se mund të ketë edhe një cunami tjetër.

Sipas gazetës BILD, ekspertët gjermanë kanë përllogaritur se dallgët e cunamit janë ngritur deri në 1.5 metra. Ndërkohë në breg ato ishin rreth 3 metra.

Sipas gazetës BILD, ekspertët gjermanë kanë përllogaritur se dallgët e cunamit janë ngritur deri në 1.5 metra. Ndërkohë në breg ato ishin rreth 3 metra.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto