Venezuelë/ Hetuesit e Kombeve të Bashkuara akuzojnë autoritetet për krime kundër njerëzimit

14:42 16/09/20203min112
Venezuela

Hetuesit e Kombeve të Bashkuara (KB) thonë se qeveria e Venezuelës ka “kryer shkelje të ashpra” deri në krime kundër njerëzimit.

Rastet e vrasjeve, torturave, dhunës dhe zhdukjeve u hetuan në një mision gjetës të fakteve për Këshillin e të Drejtave të Njeriut të Kombeve të Bashkuara.

Ekipi i Kombeve të Bashkuara tha se Presidenti Nicolas Maduro dhe zyrtarë të tjerë të lartë janë të implikuar.

Ambasadori i Venezuelës në OKB e ka përshkruar misionin si një “iniciativë armiqësore”.

Ambasadori, Jorge Valero, tha vitin e kaluar se veprimi i Kombeve të Bashkuara ishte pjesë e një fushate të udhëhequr nga SHBA. Ekipi i Kombeve të Bashkuara ishte bllokuar nga udhëtimi në vend.

Venezuela po vuan një krizë të rëndë ekonomike dhe politike. Miliona njerëz janë larguar në vitet e fundit.

Në raportin e gjetjeve të tij të Mërkurën, ekipi i Kombeve të Bashkuara tha se shërbimet e sigurisë së Venezuelës janë përfshirë në një model dhune sistematike që nga viti 2014, që synon të shtypë opozitën politike dhe të terrorizojë popullsinë.

Maduro dhe ministrat e brendshëm dhe të mbrojtjes jo vetëm që janë të vetëdijshëm për krimet, por dhanë urdhra, operacione të koordinuara dhe burime të furnizuara, tha raporti.

Ai i bëri thirrje Venezuelës që të kërkojë llogari nga personat përgjegjës dhe të parandalojë shkeljet e mëtejshme të ndodhin.

“Misioni gjeti fakte për të besuar se autoritetet dhe forcat e sigurimit të Venezuelës që nga viti 2014 kanë planifikuar dhe ekzekutuar shkelje serioze të të drejtave të njeriut, disa prej të cilave, duke përfshirë vrasje arbitrare dhe përdorimin sistematik të torturës, përbëjnë krime kundër njerëzimit,” kryetari i misionit, Tha Marta Valinas, në një deklaratë.

“Larg të qenit akte të izoluara, këto krime u koordinuan dhe u kryen në përputhje me politikat e shtetit, me njohurinë ose mbështetjen e drejtpërdrejtë të oficerëve komandues dhe zyrtarëve të lartë të qeverisë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto