Vendimtare “vota me postë” në zgjedhjet amerikane 2020 , më shumë se 80 milionë fletë votimi

10:17 04/11/20202min84
vote-mail-elections-envelopes-gt-img

“Mail voting”, mundësia për të votuar për zgjedhjet presidenciale amerikane nëpërmjet një dokumenti të dërguar me postë është bërë në këto momente vendimtare, ashtu siç në fakt supozohej.

Janë të paktën 84 milionë amerikanë që kanë zgjedhur këtë mënyrë votimi për të dhënë verdiktin e tyre.

Duket se në ‘mail voting’ do të jetë përplasja e fundit mes dy kandidatëve, mes Trump që ka frikë nga vjedhja e votës dhe Biden i cili ndryshe nga Presidenti aktual i ka thënë qytetarëve të tij ta përdorin atë.

“Mail voting” ka hyrë në sy të ciklonit edhe për shkak të rrezikut të vonesave me postën, një polemikë e cila është kritikuar edhe nga Dem. Gjithçka ka të bëjë me US Postal Service (Usps), agjencia që merret me dorëzimin e votave nëpërmjet postës.

Shoqëria e cila po përballet me shkurtim të buxhetit, ka sjellë vështirë në menaxhimin dhe dorëzimin e një sasie kaq të mëdha votash. Në të njëjtën kohë manjati ka bllokuar financimet e mëtejshme Usps.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto