“Vdekje në paketë treshe kundrejt një pensioni”- Grida Duma reagon për familjen Cakoni: Makabritet! Përgjegjësit e jetës së shqiptarëve duhet të ndëshkohen

23:09 03/09/20207min88

Grida-Duma-karantina

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma ka reaguar pas thirrjes për ndihmë që familja Cakoni ka kërkuar sot nga shteti, pas humbjes së dy familjarëve, burrit dhe vajzës së shtëpisë.

Në reagimin e saj Duma thotë se qeveria i ka lënë familjet e prekura nga tërmeti në mëshirë të fatit.

“Ky është cinizmi më i rëndë që mund të gjesh në çfarëdo lloj qeverisje. Përfiton pension nëse ke vdekje në paketë treshe. Makabritet!”- shkruan Duma.

Më tej ajo thotë se përgjegjësit e jetës së shqiptarëve duhet të ndëshkohen.

“Ata nuk do të përgjigjen vetëm ndaj Manolës e Alesios, por  ndaj jetës së seicilit që u degdis prej tyre. Ata do duhet  të përgjigjen shpejt, shumë shpejt  përballë gjithë shqiptarëve”– shkruan ish-deputetja.

Reagimi i plotë:

“Moj zonjë a desha unë të jetoj para fëmijës sim?! Jo! Zoti më la”.

Këto janë fjalët që vijojnë të të buçasin si çekan në mendje pasi dëgjon rrëfimin e një nëne që ka humbur vajzën e bashkëshortin nga tërmeti dhe një burokratuce  administrate i thotë: “ ti nuk e meriton pensionin, e kanë marrë ata që kanë tre viktima, ti ke vetëm dy viktima”. 

Vetëm dy viktima! Vetëm dy!

Pra po  thoshte, duhet të të kish vdekur dhe një i tretë që të përfitosh pension!

Pensioni i jetës sipas qeverisë qenka një paketë treshe apo katërshe viktimash.

Vdekje në paketë përkundrejt një pensioni!

Ky është cinizmi më i rëndë që mund të gjesh në çfarëdo lloj qeverisje. Përfiton pension nëse ke vdekje në paketë treshe.

Makabritet!

Çdo fjalë e kësaj gruaje që shfaqet e jashtëzakonshme në qëndrim dhe forcë, godet me mprehtësinë që ka tehu i një thike të mprehur pas shpine.

Nënë e bir, janë të qartë që jetën e familjarëve nuk ia ka marrë natyra por qeverisja.

Historia e Manjola Cakonit dhe e të birit Alesios, duhet dëgjuar e ridëgjuar sepse përmbledh fatkeqësisht thelbin e jetës së  shqiptarëve nën qeverisjen e Ramës.

Tërmeti i Nëntorit i mori jetën babait dhe bijës 15 vjeçare, pasi në shtator godina kish marrë goditje të rënda dhe inspektorët megjithë verifikimit nuk i lajmëruan ata për rreziqet.

Qeveria i la banorët të jetonin po aty, pa asnjë paralajmërim.

Por nuk mbaron këtu; Rama i shfaqet “në derë”, që të bëjë një shfaqje me ta, në mes të mortit që u ra.

E merr Alesion e vogël, udhëton në Itali për të shkrepur fotot e takimit me futbollistë,   Kronika bën bujën e shoë-t,  ia servirin shqiptarëve,  përfitojnë reklamën,  e mënjëherë më  pas… e harrojnë Alesion. 

Fjalët Alesios sot, djalit 11 vjeçar që duhet të ishte ende fëmijë,  dëshmojnë sa shumë e ka rritur atë fatkeqësia.  Ai ftohtësisht qetë thotë: “Nuk ja u fal… ata nuk na thanë të mos banonim aty dhe humba babin e motrën. …Ishte bukur të takoje Ronaldon por unë doja më mirë një pension…. “

Kishin  “në dorë” t’i shpëtonin por vendosën  t’i  lënë t’i zënë rrënojat, shqiptarë e fëmijë shqiptarësh. Kishin detyrë t’i  ndihmonin,  por shpenzuan taksat e shqiptarëve  për udhëtime dhe foto reklamash për Ramën. E në fund u lanë një pu(su)llë si sllogan elektoral “ti s’do jesh vetëm”.

Manjola e familjarët paguan vetë edhe tarifën e varrimit. Manjola e familjarët u lanë të të prisnin në vetmi faturën e marketimit.

Prej orëve të paraditës së sotme , dëshmia e Manjolës dhe të birit vijon trondit  shqiptarët.

Nga ai moment qeveria është fshehur! Nuk po gjen ende një strategji si ta mbulojë, si ta paketojë e ta varë në një çengel drejt opozitës këtë fakt  makabër .

Qeveria fshihet, hesht sepse kjo është historia e pambulueshme e dhimbjes dhe fatkeqësisë të vërtetë të gjithë shqiptarëve që u qeverisën nga një paliaçadë reklamash, që nuk e ndaloi as respekti ndaj jetës e vdekjes.

Përgjegjësit e jetës së shqiptarëve duhet të ndëshkohen!

Ata nuk do të përgjigjen vetëm ndaj Manolës e Alesios, por  ndaj jetës së seicilit që u degdis prej tyre.

Ata do duhet  të përgjigjen shpejt, shumë shpejt  përballë gjithë shqiptarëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *