Vazhdojnë protestat kundër Lukashenkos në Bjellorusi, raportohet për 250 të arrestuar

19:27 13/09/20201min101
Protestat ne Bjellorusi

Dhjetëra mijëra njerëz thuhet se marshuan në kryeqytetin Minsk dhe në disa qytetet të tjera për të protestuar kundër rizgjedhjes së presidentit Alexander Lukashenko.

Një numër i madh i forcave të rendit janë mobilizuar për të bllokuar zonat kryesore.

Autoritetet thonë se rreth 250 persona u arrestuan si pasojë e këtyre demonstratave.

Protestat po organizohen tash e disa javë në Bjellorusi, për shkak të rezultatit të zgjedhjeve, ku doli fitues presidenti aktual Alexander Lukashenko, dhe të njëjtit pretendojnë se i njëjti e kishte manipuluar këtë rezultat.

Sot është e diela e pestë radhazi e këtyre protestave masive, me rreth 100 mijë protestues.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto