Vala e dytë e coronavirusit – cilat vende në Evropë po përjetojnë një ringjallje të rasteve?

23:14 09/09/20202min77
koro

Vendet anembanë Evropës po shohin një ringjallje të rasteve me COVID-19 pasi ngadalësuan me sukses shpërthimet në fillim të vitit.

Por sa i fortë ka qenë rikthimi i coronavirusit dhe a krahasohet me numrat e infeksioneve të parë në pranverë?

Sipas Euronews,vendet në Evropën jug-lindore – të tilla si Shqipëria, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Rumania – po shohin numra më të lartë të rasteve në gusht sesa ata më parë të vitit.

Serbia është një nga përjashtimet, duke postuar shifra të ngjashme tani me ato në mes të prillit.

Në anën tjetër, Kroacia, Greqia dhe Malta duket se po përjetojnë një rritje në raste me numra edhe më të lartë gjatë javës së kaluar krahasuar me valën e parë.

Ndërsa Republika Çeke regjistroi një rekord të ri prej 1,161 rastesh më 8 shtator.

Belgjika, Italia dhe Britania e Madhe – ndër vendet më të goditura të Evropës – po shohin një ringjallje, por, të paktën deri më tani, jo si në mars dhe prill. Më 6 shtator, Mbretëria e Bashkuar kaloi 2,000 raste të përditshme.

Franca, Polonia, Holanda dhe Spanja ka të ngjarë të jenë të frikësuan se “do të merren” me valën e dytë dhe kanë filluar të marrin masa për ta frenuar atë.

Franca deklaroi 8,975 raste të reja më 4 shtator – shifra më e lartë e regjistruar ndonjëherë.

Gjithsesi, duhet pasur parasysh faktin se vendet evropiane po kryejnë shumë më tepër teste tani sesa gjatë “valës së parë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto