Ushtria Amerikane ngre alarmin: Koreja e Veriut zotëron më shumë se 60 bomba bërthamore dhe 5 mijë ton armë kimike

09:48 19/08/20202min182
kim_jong_un_1800

Një raport i Ushtrisë Amerikane pretendon se Koreja e Veriut zotëron më shumë se 60 bomba nukleare dhe 5,000 tonë armë kimike.

Në raportin në fjalë, që është titulluar “Taktikat e Koresë së Veriut” e publikuar muajin e shkruar, Ushtria Amerikane thuhet se nuk ka gjasa që vendi të heqë dorë nga rezervat e tij, duke shtuar se i përdor ato si një pengesë për vendet që kërkojnë ndryshimin e regjimit.

“Vlerësimet për armët bërthamore të Koresë së Veriut variojnë nga 20-60 bomba, me aftësinë për të prodhuar 6 pajisje të reja çdo vit,’ thotë raporti, duke shtuar se vlerësohet se ato mund të marrin deri në 100 bomba bërthamore deri në fund të vitit 2020.

Ushtria amerikane parashikon që regjimi zotëron ngarkesën e tretë më të madhe të agjentëve kimikë, globalisht, e cila vlerësohet mes 2,500-5,000 tonë.

Po ashtu Ushtria beson se në një situatë konflikti, është ‘shumë e mundshme’ që Koreja e Veriut të përdorë predha artilerie kimike, njoftoi Agjencia e Lajmeve Yonhap.

Një raport i lëshuar nga OKB në fillim të këtij muaji paralajmëroi që Koreja e Veriut mund të ketë zhvilluar ndoshta koka bërthamore aq të vogla sa të përshtaten për raketat e saj balistike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto