Urdhërohet karantinimi i kafshëve shtëpiake, rrezikohen nga Covid-19

14:21 10/09/20201min135
macja-1

Studiuesit ne Wuhan po përpiqen të zbulojnë nëse kafshët shtëpiake janë të rrezikuara nga Covid-19. Ky lajm vjen pasi kanë rezultuar pozitive deri në 15% e maceve të marra në studim.

Madje, studiuesit thonë se kafshët shtëpiake e marrin koronavirusin nga njerëzit.

Shkencetrai Meilin Jin u shpreh se:

“Duhet të merren masa për të mbajtur distancën  midis pacientëve me COVID-19 dhe kafshëve  të tilla si macet dhe qentë, si dhe duhet të praktikohen masat e higjenës dhe karantinës për ato kafshë që janë të rrezikuara.”

Po ashtu, infektimet te kafshët mund të ndihmojnë për të kuptuar më shumë rreth virusit dhe imunitetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto