U shpall organizatë kriminale/ Ja argumentet që po përdorin deputetët e”Agimit të Artë” për t’i shpëtuar dënimit

22:24 07/10/20204min152
agimi-i-arte

Ditën e sotme deputetët e “Agimit të Artë” u shpallën organizatë kriminale, ndërsa Giorgos Roupakias u shpall fajtor për vrasjen e këngëtarit grek dhe mbi të rëndojnë një sërë akuzash “vrasje me dashje”, “armëmbajtje pa leje”, “përdorim armësh”, etj.

Mediat greke shkruajnë se tashmë ata që kishin veshur petkun e deputetëve në Parlament janë duke provuar mundësitë e fundit se si mund t’i shpëtojnë dënimit.

Ata po kërkojnë lehtësim të dënimit, madje tashmë pretendojnë se nuk kishin asnjë lidhje me “Agimin e Artë”, përveç faktit që ata ishin zgjedhur deputetë të saj.

Ndërsa një tjetër deputet pohoi se ai po bënte bamirësi ishte një zjarrfikës vullnetar.

Për Mich. Arvanitis, i cili ishte zgjedhur me Agimin e Artë në Akaia, avokati i tij kërkoi zbutjen e dënimit, duke thënë se ai ishte një avokat, i respektuar dhe nëse në vitin 2012 ai nuk do të ishte zgjedhur anëtar i parlamentit për Agimin e Artë, ai nuk do të ishte ndër të akuzuarit.

Reagimi i nënë së këngëtarit të vrarë

Pas njoftimit të vendimit të gjykatës për vrasjen e Pavlos Fyssas, Magda Fyssa nëna e tij tha: “Pavlos e bëri… djali im”, ndërsa turma e mbledhur jashtë Gjykatës së Apelit shpërtheu në duartrokitje.

Nga gjithsej 17 të akuzuarit për vrasjen e Fyssas, 15 u shpallën fajtorë, përveç Stavros Santorinios dhe Giorgos Tsakanikas, të cilët u liruan për shkak të dyshimeve në lidhje me këtë akt.

4 të pandehur u shpallën fajtorë në çështjen e sulmit ndaj PAME. 5 të akuzuar u gjetën fajtorë për sulmin ndaj peshkatarëve egjiptianë.

Sipas akuzave të para, kreu i ATHEX, Nikos Michaloliakos, u shpall fajtor për posedim të një arme. Elias Kasidiaris u shpall gjithashtu fajtor për posedim të një arme zjarri.

Për organizatën kriminale

Drejtuesit e ATHEX Nikos Michaloliakos, Christos Pappas, Elias Kasidiaris, Artemis Mattheopoulos, Panagiotis Iliopoulos, Stathis Boukouras dhe George Patelis u shpallën fajtorë për pjesëmarrje dhe drejtim të një organizate kriminale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto