Turqia paralajmëron Greqinë të mos përshkallëzojë tensionet në Mesdheun Lindor

11:24 26/08/20201min133
Anija-turke

Tensionet mes Greqisë dhe Turqisë janë rritur ndjeshëm pasi Turqia nisi kërkimet për gaz në Mesdheun Lindor.

Pasi Greqia nis stërvitje ushtarake në ishullin grek të Kretës, si kundërpërgjigje, Turqia paralajmëroi Greqinë që të mos përshkallëzojë tensionet në Mesdheun lindor ose nuk do të hezitojë të bëjë “atë që është e nevojshme”.

Duke folur në një konferencë shtypi me homologun e tij gjerman Heiko Maas në Ankara, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha se dëshiron ta zgjidhë çështjen përmes dialogut dhe diplomacisë por shtoi se çdo dialog nuk duhet të përfshijë parakushtet greke.

“Ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme pa hezitim,” tha ai. Gjermania ka kërkuar dialog dhe marrëveshje, duke paralajmëruar që nëse do të silleshin ndryshe Ankaraja dhe Athina të rrezikonin një përplasje ushtarake.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto