“Turqia nuk do të tolerojë”, Erdogan mesazh të qartë në kulmin e tensioneve: Ne nuk do të kufizohemi në brigjet tona, pasi…

11:26 01/09/20202min173
Anija-turke

Turqia nuk do të tolerojë veprime të paligjshme në rajonet e Egjeut dhe Mesdheut, tha presidenti Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu Agency (AA).erdogan lufte

“Turqia nuk do të lejojë piraterinë ose banditizmin në rajonet e Mesdheut dhe Egjetu”, tha presidenti Erdoğan në provincën Giresun të Detit të Zi në një ngjarje që shënon fillimin e sezonit të peshkimit.

Presidenti Erdoğan gjithashtu tha se Turqia nuk do të kufizohet në brigjet e saj, pasi është vendi me vijën më të gjatë bregdetare në rajonin e Mesdheut.

Ai foli kundër sfondit të mosmarrëveshjeve të fundit me Greqinë mbi kufijtë detarë, veçanërisht në lidhje me kërkimin e energjisë në Mesdheun Lindor.

Greqia është përpjekur të kufizojë në mënyrë të paligjshme territorin detar të Turqisë, duke u përpjekur ta fusë atë në brigjet e saj bazuar në ishujt e vegjël grekë pranë bregdetit turk.

Turqia është argumentuar se palët duhet të ulen për dialog për të arritur një zgjidhje fituese për të dyja palët të bazuar në ndarjen e drejtë.

Greqia së fundmi ka kryer stërvitje ushtarake që synojnë të ndalojnë Turqinë në synimin e saj për të kërkuar energji, si dhe ka armatosur në mënyrë të paligjshme ishujt në Egje, duke shkelur traktatet e paqes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto