Turqia kërkon zgjidhje paqësore të problemeve në Mesdheun Lindor

15:22 14/09/20203min106
Greqi-Turqi

Greqia dhe vendet e Bashkimit Evropian nuk duhet të humbin mundësinë për të zgjidhur mosmarrëveshjet në lidhje me shpimet dhe zonat detare në Mesdheun Lindor përmes kanaleve diplomatike, tha të hënën zëdhënësi presidencial i Turqisë, Ibrahim Kalın.

“Një zgjidhje paqësore e problemeve në Mesdheun Lindor është e mundur. Qasjet gjithëpërfshirëse dhe racionale të bazuara në parimin e barazisë do të kenë një kontribut konstruktiv. Greqia dhe vendet e BE-së nuk duhet të humbin mundësinë për diplomaci dhe të ndërmarrin hapa reciprok, “shkroi Kalın në Twitter, duke thënë se Turqia do të vazhdojë të mbrojë interesat dhe të drejtat e saj si një aktor që është i fortë në tryezën e bisedimeve dhe në terren.

“Turqia nuk ka sy në tokat e askujt,” shtoi ai.

Aleatët e NATO-s Turqia dhe Greqia dërguan të anije luftarake në zonën ku anija turke Oruç Reis ishte i angazhuar në kërkime për naftë dhe gaz në rajon. NATO ndërhyri, duke organizuar bisedime midistë dy vendeve për të parandaluar një konflikt të mundshëm.

Ankaraja vazhdimisht ka kundërshtuar përpjekjet e Athinës për të shpallur një zonë ekonomike ekskluzive (EEZ) bazuar në ishujt e vegjël grekë pranë brigjeve turke, duke shkelur interesat e Turqisë.

Ankaraja ka thënë gjithashtu se burimet e energjisë pranë ishullit të Qipros duhet të ndahen në mënyrë të drejtë midis Republikës Turke të Qipros Veriore (TRNC) dhe administratës Greke Qipriote.

Në përgjigje të ngërçit me Turqinë, Greqia njoftoi të Shtunën një program të ri të madh mbrojtës që përfshin plane për të blerë 18 aeroplanë luftarakë francez. Athina synon gjithashtu të blejë katër helikopterë të marinës dhe katër fregata të reja dhe të shtojë 15,000 personel ushtarak në forcat e saj të armatosura deri në 2025.

Ditën e djeshme, Turqia tërhoqi anijen e saj Oruc Reis nga ujërat e kontestuara

Flota detare e Turqisë kishte lëshuar një lajmërim në fillim të këtij muaji duke thënë se anija do të vazhdonte operacionet në zonë deri më 12 shtator. Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Çavusoglu, kishte thënë se anija do të vazhdonte operacionet kërkimore për më gjatë por asnjë zgjatje e afatit nuk u lëshua.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto