Turqia do të regjistroj edhe rastet asimptomatike me COVID-19

18:16 11/10/20202min111
Screenshot_5-18-780x439

Turqia do të fillojë të deklarojë numrin e rasteve asimptomatike të COVID-19 nga tetori.

Në fund të korrikut, Turqia ndryshoi formulimin e raportit të përditshëm të coronavirusit për të treguar numrin e “pacientëve” në vend të “rasteve”.

Në një konferencë për shtyp në 30 shtator, Fahrettin Koca tha se qeveria po tregonte vetëm numrin e rasteve pozitive COVID-19 me simptoma, raporton reuters.

Mjekët dhe partitë e opozitës kritikuan praktikën, duke thënë se kjo kishte për qëllim të fshehte shkallën reale të pandemisë, transmeton Telegrafi.

“Ne do të fillojmë (duke lëshuar të gjithë numrat) më 15 tetor”, u citua të thoshte Ministri i Shëndetësisë in Koca në një intervistë me gazetën e përditshme Hurriyet.

“Ne do të ndajmë rezultatet edhe pse ato nuk tregojnë simptoma. Ne do t’i raportojmë këto tek Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH)”, shtoi ai.

Ndryshe, Turqia deri më tani ka raportuar mbi 334 mijë raste me virus gjersa kanë vdekur 8778 persona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto