Trump: Fituesi i zgjedhjeve mund të mos dihet për muaj me radhë

10:50 26/09/20203min107
Screenshot_31

Presidenti i SHBA, Donald Trump, ka deklaruar se amerikanët mund të mos e njohin fituesin e zgjedhjeve presidenciale të nëntorit për muaj me radhë për shkak të mosmarrëveshjeve mbi fletëvotimet me postë, duke u mbështetur në kritikën e tij për këtë metodë që mund të përdoret nga gjysma e votuesve amerikan këtë vit.

Ekspertët e zgjedhjeve kanë thënë se mund të duhen disa ditë pas zgjedhjeve të 3 nëntorit derisa të njihet një fitues pasi zyrtarëve do t’u duhet kohë për të numëruar fletët e votimit që mbërrijnë pas ditës së zgjedhjeve.

Duke folur në një tubim në Newport News, Virginia, Trump tha se ai do të preferonte të zbulonte shpejt nëse ai fitoi apo humbi, sesa të presë sa të mbërrijnë fletët e votimit.

“Më pëlqen të shikoj televizion dhe të dëgjoj ‘Fituesi është’, apo jo? Ju mund të mos e dëgjoni atë për muaj me radhë, sepse kjo është një rrëmujë, “tha ai.

“Është shumë e vështirë që ju do të dëgjoni një fitues atë natë,” tha ai. “Unë mund të udhëheq në rezultate dhe pastaj ata do të vazhdojnë të marrin fletëvotime. Sepse tani ata po thonë se fletët e votimit mund të vijnë vonë. ”

Vendimet e gjykatës këtë muaj kanë lejuar zyrtarët në shtetet e Miçiganit, Pensilvanisë, Wisconsin dhe Karolinës së Veriut të numërojnë fletët e votimit që mbërrijnë pas 3 nëntorit për sa kohë që ato janë dërguar nga Dita e Zgjedhjeve.

Sondazhet e opinioneve tregojnë se më shumë demokratë sesa republikanë planifikojnë të votojnë me postë për të shmangur ekspozimin ndaj Covid-19 në vendet e mbingarkuara të votimit. Fushata e Trump ka ngritur padi në disa shtete për të kufizuar votimin me postë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto