Tritan Shehu/ E nisë ditën me një urim të veçantë për nxënësit e Qarkut të Gjirokastrës

10:30 14/09/20203min109
Tritan SHehu

Ne kete vit te veshtire fillon shkolla edhe ne Qarkun e Gjirokastres.
Banoret e Gjirokastres, Dropullit, Libohoves, Permetit, Kelcyres, Memaliajt e Tepelenes nuk kane nevoje as per nxitje e as propagande per te shkolluar femijet a niperit e mbesat.
Ata e kane te trasheguar ne “genin” e tyre, prej qindra vitesh, brez pas brezi deshiren, vullnetin dhe sakrificat per shkollim e dije, kjo eshte pjese e historise se atij Qarku, pjese e jetes se ketyre njerezve kulturdashes, pa te cilen nuk mund te jetojne.
Edhe nqs sot shume prej tyre jane detyruar te braktisin vendin, nje nga shkaqet kryesore eshte mundesia e arsimimit, kulturimit, ngritjes ne rrugen e dijes se pasardhesve, ne ato nivele europiane qe ata kane aspiruar gjithemone.
Pra sot pavaresisht momenteve tejet te veshtira ku jetojme, per te gjithe ata eshte nje dite e vecante gezimi, por dhe shprese e optimizmi.
Urimet me te mira te vegjelve, te rinjve, por dhe familjeve e komunitetit te tyre ne kete fillim te ketij viti, dike u uruar jo vetem dije por dhe shendet!

Image may contain: one or more people, people standing and outdoor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto