Themeluesit e Agimit të Artë u shpallën organizatë kriminale/ Kush është shqiptari i vrarë nga një prej anëtarëve (Foto-Emri)

22:55 20/10/20205min71

petrit-600x353

Gjyqi i bujshëm i ndaj organizatës kriminale Agimi i Artë po i afrohet fundit. Pothuajse 27 vjet pas themelimit të partisë, anëtarët e saj themelues janë një hap prapa hekurave.

Pas vendimit historik të gjykatës që njohu Agimin e Artë si një organizatë kriminale, disa viktima të bandës neo-naziste dolën dhe folën me guxim – si gjithmonë – për momentet e këqija që përjetuan prej anëtarëve.

Disa ende jetojnë me plagët e sulmeve në trupat e tyre, ndërsa për të  tjerët sulmet ishin fatale. Një prej tyre ishte vrasja e punëtorit shqiptar të tokës, Petrit Zifle.

Çdo ditë, punëtori shqiptar 63-vjeçar i tokës, Petrit Zifle, i cili jetonte dhe punonte në Lefkimmi, Korfuz, u largua nga shtëpia e tij në  Spartera për të shkuar për të punuar në një fshat aty pranë, Dragotina.

Sidoqoftë, një ditë më 25 nëntor 2018, Petriti nuk kthehet më në shtëpi.

zifle-600x451

Të nesërmen, trupi i tij u gjet në një kanal, ndërsa vdekja e tij ishte shkaktuar nga dy të shtëna.

Më 30 nëntor, Departamenti i Policisë së Korfuzit arreston autorin 44-vjeçar, i cili pranon krimin dhe dënohet me paraburgim me pëlqimin e prokurorit dhe hetuesit.

Krimi me motive raciste

Disa ditë më vonë, një ankesë nga Iniciativa e Luftës dhe Solidaritetit Lefkimmi zbulon motivet e autorit të krimit. Sipas ankesës, autori ishte i njohur në qarqet e Agimit të Artë, ndërsa ai ishte përfaqësuesi i elektoral në zgjedhjet e fundit në Lefkimmi. Burri mbante një tatuazh me një simbol të ekstremit të djathtë dhe mbështeste aktivitetet lokale të partisë.

petrit-600x353

E konsideruar si vrasje me gjak të ftohtë , vrasja e Petrit Zilfe u parapri nga një grindje në kafene e fshatit, pas një diskutimi rreth emigrantëve. Gjyqi i vrasësit të Petritit u zhvillua shkurtin e kaluar në Igumenica. Gjykata e Përbashkët Penale lokale e dënoi vrasësin me burgim të përjetshëm, pa asnjë lehtësim.

45011786_1958098210923837_1538817190801702912_o-600x517

Burimet ligjore thanë se gjykata, në të cilën djali i viktimës u paraqit dhe dëshmoi, akuzoi autorin e krimit për vrasje  “me gjak të ftohtë ” dhe “me paramendim”, pa referenca direkte ose indirekte për motive të mundshme raciste.

Prokuroria e Korfuzit e kishte përshkruar vrasjen, sipas të njëjtit informacion, si një krim që mund të ishte i një natyre “nacionaliste” dhe raciste, së bashku me motive të tjera të mundshme personale, të cilave autori i atribuoi veprimin e tij.

Petrit Zifle, apo Peter, shkoi nga Berati në Greqi si mijëra shqiptarë punëtorë sezonalë në ferma. Përkundër moshës, ai vazhdoi të punonte në fusha dhe të kalonte kilometra të tëra për të shkuar në punë në këmbë.

Ai ka punuar në Greqi që nga viti 1993 dhe në moshën 63 vjeçare një njeri i ekstremit të djathtë vendos të presë me dhunë fillin e jetës së tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto