Tërmeti i fuqishëm shkundi Maqedoninë, shihni si reaguan kafshët e Kopshtit Zoologjik në Shkup (VIDEO)

14:58 11/11/20203min125
-800-0-5fabea145c0c3

Një tërmet i fuqishëm goditi në orën 04:54 të mëngjesit Maqedoninë e Veriut duke shkaktuar panik mes banorëve. Lëkundjet u ndjenë edhe në Shqipëri.

Observatori Sizmologjik në Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore në Shkup tha se tërmeti më së shumti është ndjerë nga popullata në Gostivar dhe Mavrovë me 5 ballë sipas shkallës makrosizmike evropiane, në Tetovë dhe Shkup me 4 dhe në Manastir, Prilep dhe zonën përreth me 3 ballë.

Tërmeti është ndjerë edhe në Shqipëri dhe Kosovë. Tërmetin e fuqishëm të këtij mëngjesi e ndjenë edhe kafshët e Kopshtit Zoologjik në Shkup, të cilë klithin pa pushim.

Përpos tërmetit banorët e kësaj zone janë zgjuar dhe nga klithmat rrëqethëse të kafshëve që gjendeshin në këtë Kopsht Zoologjik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto