Tërmet 5.2 i shkallës Rihter në Greqi, alarm në ishullin e vullkanit

14:39 01/10/20201min124
EjPTPGHXYAAmHo8

Një tërmet i fortë ka ndodhur prej 5.2 i shkallës Rihter ka goditur Greqinë, në orën 14:05 minuta.

Autoritet greke janë vënë në gatishmëri pasi, epiqendra raportohet të ketë qënë 25 kilometra në perëndim të ishullit të Egjeut jugor dhe 48 kilometra në perëndim të ishullit Kos, në afërsi të Nisyros ku ka dhe një vullkan.

Mbrojtja Civile ka aktivuar një protokoll të veçantë reagimi, për të zbuluar çdo rrëshqitje toke ose ngritje të valëve të detit.

Nisyros është një ishull në Egjeun jugor. Ai i përket grupit të Sporadave antike Jugore dhe ndodhet në veriperëndim të Rodosit, midis Kos, Tilos dhe Astypalea.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto