Tensionet në Mesdheun Lindor/ Erdogan nuk tërhiqet: Do të mbrojmë të drejtat dhe interesat tona

13:06 26/09/20202min117
Erdogan-1

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, ka deklaruar se Turqia do të vazhdojë të mbrojë me forcë interesat dhe të drejtat e saj në “Atdheun e Kaltër” mes përçarjeve me Athinën dhe mbështetësit e saj në Mesdheun Lindor.

Erdogan lëshoi ​​një deklaratë në përvjetorin e Betejës së Prevezës, një betejë detare që pa një fitore osmane mbi një aleancë të krishterë, e cila u zhvillua në 1538 në brigjet e Greqisë.

Duke vënë në dukje se fitorja e flotës osmane nën komandën e admiralit legjendar, Hayreddin Barbarossa, ishte një moment i rëndësishëm në historinë detare turke, Erdogan tha se fitorja tregoi fuqinë e marinës turke për të gjithë botën.

“Historia dëshmon se paqja, qetësia dhe drejtësia mbizotërojnë në ujërat e sunduara nga marinarët tanë. Ne jemi krenarë që forcat tona detare, të cilët kanë një histori të fitoreve të lavdishme, të tilla si Preveza, po forcojnë këtë trashëgimi të madhe duke shkuar përpara,” tha Erdogan.

Ai shtoi se ngjarjet e fundit në Mesdhe kanë treguar rëndësinë e kryesimit të një marine të fortë, duke shtuar se Turqia ka pajisur flotën e saj me teknologji të zhvilluara brenda vendit.

“Ne jemi një nga 10 vendet në botë që kemi aftësinë për të hartuar, ndërtuar dhe mirëmbajtur anijet e tyre luftarake,” vuri në dukje Erdogan.

Mosmarrëveshjet midis Turqisë dhe Greqisë për kufijtë detarë në Mesdheun Lindor kanë shkaktuar tensione, ndërsa disa vende evropiane, përfshirë Francën, janë rreshtuar nga ana e Athinës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto