Tensionet në Mesdheun Lindor/ Erdogan: Gati të takohem me Mitsotakis, por anija turke do vijojë kërkimet në det

18:10 18/09/20204min90
erdogan

Turqia tërhoqi anijen e saj Oruç Reis nga operacioni i kërkimit për naftë dhe gaz në Mesdheun Lindor për ti hapur rrugë bisedimeve me Greqinë, tha të Premten Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, duke shtuar se ai është i gatshëm të takohet me udhëheqësin grek për të diskutuar mosmarrëveshjet.

Duke folur para gazetarëve pas lutjeve të së premtes në Stamboll, Erdogan tha se ishte gati të takohej me Kryeministrin grek, Kyriakos Mitsotakis, personalisht ose përmes video-konferencës për të diskutuar tensionet në Mesdheun Lindor.

Erdogan shtoi se ata kishin informuar shtetet ndërmjetësuese se nuk e kishte problem të takohet me kryeministrin grek mbi çështjet e pazgjidhura të dy vendeve fqinje, duke shtuar, “Ajo që ka rëndësi është pika kryesore e bisedimeve.”

Oruç Reis u kthye në ujërat pranë provincës jugore të Turqisë të Antalias të dielën. Edhe pse Ankaraja e quajti tërheqjen e anijes për shkak të mirëmbajtjes rutinë, Greqia tha se ishte një hap i parë pozitiv në lehtësimin e tensioneve mbi burimet natyrore në det të hapur dhe juridiksionin detar në Mesdheun Lindor.

Por Erdogan theksoi se Oruç Reis do të kthehet në mision në Mesdheun Lindor pasi të ketë përfunduar puna e mirëmbajtjes.

“Le t’i japim një shans diplomacisë, le të paraqesim një qasje pozitive për diplomacinë. Greqia gjithashtu duhet të përmbushë pozitivisht këtë qasje tonën, dhe le të bëjmë një hap në përputhje me rrethanat,” tha Erdogan, duke shtuar: “Nëse e kthyem Oruç Reis në port për mirëmbajtje , kjo gjithashtu do të thotë diçka. Por kjo nuk do të thotë që për shkak se Oruç Reis u tërhoq për mirëmbajtje, aktivitetet tona sizmike do të ndalen plotësisht “shtoi Erdogan.

Më parë, Erdogan tha të enjten se Greqia më në fund kishte vendosur të ulej në tryezën e negociatave pasi pa vendosmërinë dhe qëndrimin e vendosur të Turqisë përballë shantazheve dhe kërcënimeve.

Vërejtjet e tij erdhën pasi delegacionet ushtarake turke dhe greke të enjten vazhduan bisedimet diplomatike në Bruksel për të lehtësuar tensionet në Mesdheun Lindor.

Greqia ka kontestuar aktivitetet e Turqisë për kërkimin e naftës dhe gazit në rajon, duke u bazuar në afërsinë e një numri të ishujve të saj të vegjël me kontinentin turk.

Dialogu rreth ndarjes së drejtë të burimeve do të jetë një fitore fitimprurëse për të gjitha palët, thonë zyrtarët turq.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto