Të paktën 11 të vdekur kanë mbetur nga përleshja e përgjakshme mes bandave në Kolumbi

21:11 23/02/20211min29

2-57-780x439-1-770x433

Të paktën 11 persona kanë mbetur të vdekur, kur dy grupe të armatosura filluan të përlesheshin me armë me njëra-tjetrën në jugperëndim të Kolumbisë.

Ministri i Mbrojtjes në Kolumbi, Diego Molano, ka njoftuar se shteti është i gatshëm të ofrojë shpërblim për çdo informacion që u jepet për përleshjen e përgjakshme. Mediat e huaja shkruajnë, se luftëtarët e Oliver Sinisterit (ish-grupi i Forcave Revolucionare të Armatosura të Kolumbisë) me përleshur me bandën Los Kontadoresima, grupim ky që lufton për territor në këtë rajon.

E në mesin e viktimave ishin edhe anëtarë e grupeve të armatosura, por edhe civilë që rastisën të jenë në vendin dhe kohën e gabuar. Në rajonin përreth Tumbakut gjenden rreth 9.700 hektarë me lëndë të ndryshme narkotike, që është mjaftueshëm për prodhimin e 75 tonelatave me kokainë për çdo vit. Kjo hapësirë toke besohet se kjo edhe ishte arsyeja e përleshjes mes këtyre dy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto