Tani me rregulla të reja, ja sa ditë do të jetë karantinimi nëse udhëtoni drejt Italisë

09:40 12/10/20201min127
download (84)

Prej ditës së sotme, të gjithë personat të cilët do t’i drejtohen shtetit italian, do të izolohen për 10 ditë për shkak të COVID-19.

Këtë vendim e ka marrë Komiteti Tekniko-Shkencor i Italisë, çka do të thotë se nga e hëna, në Itali karantinimi nuk do të jetë 14 ditë sa ishte më parë, por do të jetë 10 ditë.

Po ashtu, nëse një person rezulton me COVID-19, izolimi për të afërmit që ka pasur kontakt dhe që për momentin nuk kanë rezultuar të infektuar, do të qëndrojnë të izoluar për 10 ditë.

Ndërsa, për personat që pasi kanë kaluar 10 ditë të izoluar, kanë rezultuar përsëri me COVID-19, atëherë ata do të rrinë përsëri në izolim edhe për 21 ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto