Sulmi me 7 të vdekur në Vjenë / Sebastian Kurz nxjerr ushtrinë në rrugë dhe jep mesazhin e fuqishëm

00:11 03/11/20202min83
-800-0-5fa089ca15dae

Kancelari austriak Sebastian Kurz ka reaguar pas sulmit terrorist me disa të vdekur që tronditi Vjenën mbrëmjen e sotme duke shkaktuar disa viktima dhe të plagosur. Kurz thotë se nuk do të frikësohen nga terrorizmi dhe se për kapjen e autorëve tashmë do të angazhohet edhe ushtria.

“Tani jemi duke përjetuar orë të vështira. Unë do të doja të falënderoja të gjitha shërbimet e urgjencës, veçanërisht sot që rrezikuan jetën e tyre për sigurinë tonë. Policia jonë do të marrë masa vendimtare kundër autorëve të këtij sulmi të tmerrshëm terrorist. Më vjen mirë që oficerët tanë të policisë kanë qenë në gjendje të eliminojnë një autor të krimit. Ne kurrë nuk do ta lejojmë veten tonë të frikësohemi nga terrorizmi dhe do t’i luftojmë me vendosmëri këto sulme.

Kështu që policia mund të përqendrohet plotësisht në luftën kundër terrorizmit, qeveria federale ka vendosur që forcat e armatosura të marrin përsipër mbrojtjen, të kryer më parë nga policia në Vjenë. I gjithë vendi është në mendime me familjet e viktimave dhe të plagosurve, të cilëve u shpreh ngushëllimet më të thella. Ne falënderojmë liderët e Bashkimit Europian dhe partnerët tanë ndërkombëtarë për shprehjet e solidaritetit të tyre”, shkruan Kurz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto