Studimi tregon se sa gjatë qëndrojnë antitrupat pasi kalon Covid-19

11:21 27/10/20202min66
8DB5ECDC-00DA-4D63-BFA7-C2526B082742_w1080_h608_s

Nivelet e antitrupave mbrojtës tek njerëzit zbehen “mjaft shpejt” pas infektimit me koronavirus, thonë studiuesit.

Antitrupat janë një pjesë kryesore e mbrojtjes sonë imune dhe ndalojnë virusin të futet brenda qelizave të trupit.

BBC raporton se ekipi i Imperial College London zbuloi se numri i njerëzve që testojnë pozitivisht për antitrupa ka rënë me 26% midis qershorit dhe shtatorit.

Ata thonë se imuniteti duket se po zbehet dhe ekziston rreziku që një person të infektohet disa herë.

Më shumë se 350,000 njerëz në Angli kanë bërë një test të antitrupave si pjesë e studimit REACT-2 deri më tani.

Në raundin e parë të testimit, në fund të qershorit dhe fillimin e korrikut, rreth 60 në 1.000 njerëz kishin antitrupa të zbulueshëm.

Por në serinë e fundit të testeve, në shtator, vetëm 44 nga 1,000 njerëz ishin pozitivë.

Ai sugjeron se numri i njerëzve me antitrupa ra me më shumë se një e katërta midis verës dhe vjeshtës.

“Imuniteti zbehet me shpejtësi, ne jemi vetëm tre muaj pas raundit të parë të testeve tonë dhe ne tashmë po tregojmë një rënie prej 26% të antitrupave,” tha Prof Helen Ward, një nga studiuesit.

Rënia e antitrupave ishte më e madhe tek personat mbi 65 vjeç, krahasuar me grupmoshat më të reja dhe në ato pa simptoma krahasuar me ata me Covid-19 të plotë.

Numri i punonjësve të kujdesit shëndetësor me antitrupa mbeti relativisht i lartë, gjë që studiuesit sugjerojnë se mund të jetë për shkak të ekspozimit të rregullt ndaj virusit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto