Studimi/ Pothuajse 90% e pacientëve me Covid-19 nuk kanë simptomat kryesore kur testohen

09:46 08/10/20202min92
covid-1-1 (2)

Pothuajse 90 për qind e pacientëve me Covid-19 nuk kanë ndonjë nga tre simptomat kryesore të sëmundjes në ditën që testohen, kanë zbuluar shkencëtarët.

Studiuesit analizuan të dhënat nga 36,000 vullnetarë që ishin me Covid-19 midis fundit të Prillit, një muaj pasi filloi bllokimi dhe deri në fund të Qershorit.

Por vetëm 16 nga 115 njerëz që rezultuan pozitivë me Covid-19 kishin ethe, kollë ose kishin humbur shijen ose aromën e tyre, simptomat e vetme të listuara nga Shërbimi Kombëtar i Shëndetit (NHS) në ditën që u mor mostra e tyre.

Kur lodhja dhe gulçimi u shtuan në listën e simptomave ‘thelbësore’, vetëm 23 përqind kishin shenjat paralajmëruese.

Megjithëse 158 njerëz në studim vuanin nga të paktën një nga tre simptomat treguese kur u testuan, vetëm 10 përqind e atyre kishin virusin. Kjo i shton provave se mijëra njerëz që vuajnë nga simptoma të ngjashme me koronavirusin do të duhet të testohen këtë dimër sepse është mënyra e vetme për të zbuluar nëse kanë sëmundjen.

Studimi i Kolegjit Universitar të Londrës sugjeron që të paktën 70 për qind e rasteve të Covid-19 në Mbretërinë e Bashkuar mund të jenë asimptomatikë. Por të tjerët thonë se numri aktual është shumë më i ulët pasi pozitivët e rremë në teste mund të diagnostifikojnë një person gabimisht me Covid-19.

Kjo do të thotë se regjimi i qeverisë për të testuar vetëm njerëzit që kanë simptoma të virusit, mund të humbasë mijëra transmetime ‘të heshtura’ dhe infeksione që përhapen në të gjithë vendin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto