Studimi i ri alarmant: Covid-19 ndikon edhe në dëgjim, ja çfarë iu ndodhi pacientëve të infektuar!

12:51 29/09/20202min79
degjimi

Disa pacientë që janë shëruar nga Covid-19 kanë përjetuar probleme me dëgjimin, gjë e cila zgjati për një kohë edhe pasi u liruan nga spitali.

Audiologët në Universitetin e Mançesterit anketuan 121 të rritur tetë javë pasi u liruan nga spitali, ku ishin shtruar për t’u shëruar nga COVID-19, raporton CNN.

Kur u pyetën për ndryshimet në seancën e tyre, 16 njerëz raportuan se dëgjimi i tyre ishte më keq.

Tetë raportuan për përkeqësim të dëgjimit dhe tetë të tjerë kishin tringëllima në veshë – dëgjimi i zhurmës që nuk shkaktohet nga një burim i jashtëm.

Studiuesit thanë që rezultatet, të botuara në në Gazetën Ndërkombëtare të Audiologjisë, shtojnë më shumë prova në të kuptuarit tonë për efektet afatgjate të Koronavirusit në shëndet.

Kevin Munro, profesor i audiologjisë dhe udhëheqësi i departamentit të dëgjimit të shëndetit në Qendrën e Kërkimeve Biomjekësore të Mançesterit, tha se:

“Shkencëtarët tashmë e dinin se viruset e tjera si fruthi, shytat dhe meningjiti mund të shkaktojnë humbje të dëgjimit. Koronaviruset mund të dëmtojnë nervat që bartin informacione nga dhe nga truri”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto