STUDIMI: Ç’na pret këtë dimër, ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

11:36 04/09/20202min158
moti-ne-europe-moti-i-ftohte-europa-perendimore-europa-juglindore-gjermani-serbi-shqiperi-dimer-dimri-ne-europe-shtyhen-fluturimet-650x358-550x300-1 (1)

Studiuesit që studiojnë ndryshimet klimatike në Itali së fundmi kanë theksuar se dimri i këtij viti pritet të jetë i ftohtë.

Sipas ilmeteo.it studiuesit kanë zbuluar një anomali të çuditshme në një pjesë të veçantë të Oqeanit Atlantik. Një zonë e madhe e oqeanit midis Groenlandës jug-lindore dhe Islandës po shënohen temperatura sipërfaqësore që janë dukshëm më të ulëta se mesatarja.

Në kuadër të këtij studimi mësohet se kjo anomali me kalimin e kohës mund të ndryshojë qarkullimin e termohalines, që ndikon në dendësinë e ujit.

Ndër të tjera thuhet se kjo prirje e ftohtë në këtë pjesë të Oqeanit Atlantik të vijojë edhe në muajt dhe vitet e ardhshme  do të kishte efekte edhe në Itali dhe rrjedhimisht edhe në vendin tonë duke marrë parasysh afërsinë gjeografike me vendin fqinj.

Gjithashtu mësohet se dimri i ardhshëm mund të jetë më i ftohtë dhe madje me dëborë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto