Sot ‘Dita e Hashures’ për besimtarët bektashianë, Baba Mondi: Zoti i bekoftë shqiptarët

11:22 01/09/20203min118
ashure

Besimtarët bektashianë festojnë sot ‘Ditën e Hashures’, e cila konsiderohet si dita më e rëndësishme për ta.

Dita e Ashures cilësohet si dita e martirizimit të Imam Husejnit, i cili u rrethua në shkretëtirën e Qerbelasë 1400 vite më parë dhe u vra së bashku me një numër të madh besimtarësh të tjerë për të shpëtuar fjalën e vërtetë të Zotit dhe Islamin. Me rastin e kësaj feste në Kryegjyshatën Botërore u zhvillua një ceremoni ku u përkujtua dita e rënies heroike të 72 dëshmoreve

Gjatë fjalës së tij, Baba Mondi teksa uroi për këtë festë besimtarët, u lut për të shqiptarë shqiptarët. Mes të tjerash Baba Mondi pohoi se për shkak të situatës me pandeminë e COVID-19, shpreson që besimtarët t’i kthehen riteve fetare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto