Sjellje prej Ushtari me Pagesë, Ish-Shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura padit presidentin Meta dhe ministren Olta Xhaçka

22:39 26/09/20203min3669
meta-xhacka-shefi

Ish-Shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku, ka paditur në Gjykatë presidentin Meta dhe ministren e Mbrojtjes Olta Xhaçka. Mësohet se Kollçaku ka kërkuar që dekreti i lirimit të tij nga detyra një muaj para se ti mbaronte mandati të shfuqizohet. Së pari ai kërkon të shfuqizohet dekreti i presidentit Meta që si ka dhënë atij gradën madhore Gjeneral Brigade.

Së dyti shfuqizimin e dekretit të presidentit që e ka nxjerrë atë në lirim. Përkatësisht “Shfuqizimin e Dekretit nr. 11571 date 29.7.2020 te Presidentit të Republikës së Shqipërisë, për lirimin e Gjeneral Brigade Bardhyl Myrteza Kollçaku nga detyra e Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë dhe nxjerrjen në lirim nga shërbimi aktiv në Forcat e Armatosura, raporton Report Tv.

Kollçaku kërkon që atij t’i paguhet paga nga 29 korriku deri në 29 gusht, ditë në të cilën i mbaronte mandati, ndërsa kërkon që nga data 29 gusht kur i përfundonte ligjërisht mandati të paguhet me pagën sipas gradës Gjeneral Major deri në emërimin e tij në funksionin sipas gradës.

Bardhyl Kollçaku i la vendin Bajram Begaj në 30 qershor të këtij viti, pas tre vitesh në detyrë si Shef i shtabit të Forcave të Armatosura.

Nëse do të kishte meritokraci Kollçaku do të ishte duke mbajtur gradën nën/kolonel dhe jo të ishte bërë gjeneral, surrati i Kollçakut është simboli i turpit dhe degjenerimit të ushtrisë shqiptare. E rropi ushtrine me nepotizmin e tij, nipi Kolonel,bashkshortja,kunata soji e sorollopi i tij, sistemoi femijet e çfare pati te paafte ne poste shkollime etj, ky medioker aftesia e tij per bythelepirje ishte edhe merita e tij me e madhe gjate gjithe karrieres se tij, del dhe padite. Pse nuk padite kur merrje gradat ne menyren me te pamerituar?! Pse nuk padite kur me shume se ne pune shkoje neper  kurse?! Pse nuk denoncoje kur punonte i indershmi e hanin pederastet qe te rrethonin ty?! Edhe vetë e kupton se fati ty të ngriti shumë më shumë seç meritoje e kapaciteti yt mund te mbaje, ti e di se sa i vogel je brenda vetes. Kjo padi eshte turpi dhe treguesi me i larte i paburrerise tende.

Mendon se do kete rotacion politik dhe si kryekurve qe eshte Bardhyl Kollçaku kerkone te lepije zengjinin e ardhshem. Uleshe e lepije kepucet e Mimit e kur ajo iku deklaroje se Ministria e Mbrojtjes shpetoi nga nje gojeshthurur te cilen me shume pak servilizem e manipuloje e talleshe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto