Situatë e rëndë në Evropë nga Covid-19/ Rritje rekord e rasteve, masa kufizuese në shumë vende

09:06 16/10/20208min119
images (43)

Koronavirusi po vazhdon të përhapet në të gjithë botën, me më shumë se 38 milionë raste të konfirmuara në 189 vende dhe më shumë se një milionë vdekje.

Virusi është në rritje në shumë rajone dhe disa vende që patën sukses të dukshëm në frenimin e shpërthimeve fillestare po shohin gjithashtu rritje të infeksioneve përsëri.

Sa e rëndë është situata në Evropë?

Përhapja e virusit është përshpejtuar në të gjithë Evropën javët e fundit pasi infeksionet filluan të rriteshin në gusht dhe shtator.

Vdekjet nga Covid-19 janë aktualisht pesë herë më të ulëta se ato në mars dhe prill, kur vala e parë goditi kontinentin, tha drejtori Evropian i OBSH-së, Dr Hans Kluge, në një konferencë shtypi të enjten.

Një arsye për rritjen e rasteve javët e fundit janë më shumë të rinj që testohen pozitivisht për virusin, tha ai, duke shtuar se shkalla më e ulët e vdekshmërisë ishte sepse të rinjtë kanë më pak të ngjarë të vdesin nga Covid-19 sesa njerëzit e moshuar.

Por parashikimet e rrjedhës së sëmundjes në Evropë nuk janë “optimiste”, shpjegoi ai.

Nëse qeveritë evropiane zbusin kufizimet e tyre, rrjedha e virusit tregon se deri në janar 2021 shkalla e vdekshmërisë ditore do të jetë katër deri në pesë herë më e lartë se sa ishte gjatë prillit, tha Dr. Kluge.

Por nëse 95% e njerëzve mbajnë maska dhe zbatohen masa të tjera distancuese sociale, Evropa mund të shmangë rreth 281,000 vdekje deri në shkurt, shtoi ai.

Ai tha se qeveritë duhet të marrin në konsideratë shëndetin mendor dhe dhunën në familje kur vendosin kufizime dhe të bëjnë gjithçka që të jetë e mundur për t’i mbajtur shkollat e hapura.

Ndërkohë, Komisioni Evropian u ka bërë thirrje vendeve të rrisin përgatitjet e tyre, duke këshilluar qeveritë të koordinojnë gjurmimin e kontakteve.

Cilat janë kufizimet që vendet po vendosin?

Shumë vende evropiane kanë shtrënguar masat kufizuese, në një përpjekje për të frenuar virusin.

Franca ka parë një rritje të madhe të rasteve ditore. Në 24 orët e kaluara raportoi më shumë se 30,000 raste, çka ishte një shifër rekord.

Masat e reja kufizuese u njoftuan të mërkurën nga Presidenti, Emmanuel Macron, për të luftuar nivelin e infektimit në rritje me koronavirus në të gjithë Francën.

Kështu, banorët e Parisit, periferisë së tij dhe tetë qyteteve të tjera duke përfshirë Marsejën dhe Lionin nuk do të jenë në gjendje të lënë shtëpitë e tyre pa arsye “të vlefshme” midis 21:00 dhe 06:00 nga e shtuna për të paktën katër javë.

Macron tha se ai synonte të ulte rritjen e përditshme të rasteve në 3,000.

Ndërkohë kryeministri, Jean Castex, tha se policia do të vendoset në pika të ndryshme për të zbatuar shtetrrethimin, por njerëzit do të lejohen përsëri të largohen për punë ose të vizitojnë spitalet ose farmacitë.

Veç këtyre, të enjten, policia franceze bastisi shtëpitë e zyrtarëve të lartë të qeverisë dhe shëndetësisë si pjesë e një hetimi në trajtimin e tyre të pandemisë.

Qeveria atje është përballur me kritika për mungesën e pajisjeve dhe kohën e ngadaltë të përgjigjes.

Në Republikën Çeke, e cila aktualisht ka shkallën më të lartë të infektimit në Evropë, rastet janë dyfishuar në tetor për të arritur në një total prej 139,290.

Polonia caktoi “zonat e kuqe” ku do të mbyllen shkollat dhe palestrat, përfshirë në kryeqytetin Varshavë.

Italia gjithashtu ka raportuar rritje të madhe të rasteve ditore në javën e fundit. Qeveria ka shtyrë gjendjen e emergjencës dhe ka bërë mbajtjen e maskave të detyrueshme edhe në ambientet e jashtme, Shkollat në rajonin jugor të Campania të Italisë, duke përfshirë qytetin e Napolit, do të mbyllen për dy javë, pasi vendi regjistroi rritjen e tij më të lartë ditore të rasteve që nga fillimi i testimit masiv.

Në Republikën Çeke, shkollat dhe baret janë mbyllur, por infeksionet janë ende në rritje. Qeveria tha se po ndërtonte spitalin e saj të parë në terren për pacientët me koronavirus dhe u ka bërë thirrje mjekëve që punojnë jashtë vendit të kthehen në shtëpi.

Në Gjermani baret dhe restorantet në zona me rrezik më të lartë duhet të mbyllen herët. Vendi regjistroi 6.638 raste të reja të enjten, shifra më e lartë ditore që nga fillimi i pandemisë.

Në Portugali, qeveria tha që tubimet do të ishin të kufizuara në pesë persona që nga e enjtja. Në dasma dhe pagëzime mund të marrin pjesë deri në 50 persona, por ahengjet universitare do të ndalohen.

Qeveria Spanjolle vendosi një gjendje të jashtëzakonshme 15-ditore në Madrid dhe zonat përreth

Pothuajse pesë milion njerëz janë prekur nga kufizimet.

Njerëzit nuk mund të largohen ose të hyjnë në Madrid për arsye jo thelbësore, megjithëse lejohet të shkojnë në punë dhe shkollë.

Asnjë kontakt shoqëror midis zonave të ndryshme nuk lejohet në Spanjë.

Hotelet dhe restorantet janë të kufizuara në kapacitet 50% dhe duhet të mbyllen në orën 23:00.

Bizneset punojnë me në kapacitet të kufizuar prej 50% dhe duhet të mbyllen deri në orën 22:00

Takimet familjare dhe shoqërore janë të kufizuara deri në gjashtë persona.

Vendet e adhurimit kufizohen në një të tretën e frekuentimit normal.

Katalonia gjithashtu tha që restorantet në rajonin spanjoll do të lejohen vetëm të shërbejnë në formën “merr me vete”.

Palestrat dhe vendet kulturore do të lejohen të veprojnë me kapacitet 50%, ndërsa dyqanet dhe qendrat e mëdha tregtare duhet të kufizohen në kapacitetin 30%.

Në Holandë, të gjitha baret, restorantet dhe kafenetë u mbyllën në 14 tetor, përveç për “merr me vete”; familjet mund të kenë maksimumi tre mysafirë në ditë.

Lëvizja është e kufizuar në kryeqytetin rus Moskë dhe nga e hëna shkollat e mesme (për fëmijët e moshës 13-18 vjeç) do të mbyllen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto