Shtohen të prekurit me Covid-19/ Rikthehen izolimet, si arriti Evropa deri këtu?

10:27 29/10/20206min77
download - 2020-10-29T092714.067

Dy nga ekonomitë më të mëdha të Evropës po rivendosin një formë të bllokimit kombëtar, ndërsa kontinenti përballet me një rritje të rasteve të koronavirusit dhe vdekjeve.

Nga e premtja, njerëzit në Francë do të lejohen të largohen nga shtëpia vetëm për punë thelbësore ose për arsye mjekësore.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha se vendi rrezikon të “mbytej nga një valë e dytë që pa dyshim do të jetë më e vështirë se e para”.

Ndërkohë, Gjermania po vendos një bllokim kombëtar “më të butë”.

Masat që hyjnë në fuqi të hënën janë më pak të rënda se në Francë, por ato përfshijnë mbylljen e restoranteve, bareve, palestrave dhe teatrove, tha kancelarja Angela Merkel.

BBC raporton se infeksionet po rriten ndjeshëm në të gjithë Evropën, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar e cila të mërkurën njoftoi 310 vdekje të reja dhe 24,701 raste të reja.

Në Angli, një studim i ri tregon se pothuajse 100,000 njerëz po marrin virusin çdo ditë, duke bërë presion mbi qeverinë për të ndryshuar politikën e menaxhimit të virusit.

Në Francë, vdekjet ditore të Covid janë në nivelin më të lartë që nga Prilli. Të mërkurën, 36,437 raste të reja dhe 244 vdekje u konfirmuan.

Zyrtarët shëndetësorë gjermanë thanë të enjten se 89 persona të tjerë kishin vdekur në 24 orët e fundit, me një rekord prej 16,774 infeksionesh.

Lajmet për kufizimet e reja që u futën në ekonomitë më të mëdha të Bashkimit Evropian çuan në rënie të ndjeshme në tregjet financiare të mërkurën.

“Jemi zhytur thellë në valën e dytë,” tha Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen. “Unë mendoj se Krishtlindjet e këtij viti do të jenë një Krishtlindje ndryshe.”

Si arriti Evropa deri këtu?

Vala e parë e virusit në fillim të këtij viti goditi pjesët e Evropës tepër fort, ndërsa zona të tjera ishin në gjendje të shpëtonin nga më e keqja.

Italia, Spanja, Franca dhe Britania e Madhe ishin ndër kombet më të goditura, me të gjitha izolimet kombëtare që me kalimin e kohës sollën rastet, pranimet në spitale dhe vdekjet në një nivel shumë të ulët, por ekonomitë e shkatërruara.

Kufizimet filluan të hiqen në fillim të verës, me dyqane, bare dhe restorante jo-thelbësore që u rihapën dhe rifilluar udhëtimet. Në gusht, rastet filluan të ngriheshin përsëri, me një përshpejtim të madh në javët e fundit që ka alarmuar politikëbërësit.

Vendet që nuk u goditën keq nga vala e parë, të tilla si Republika Çeke dhe Polonia, nuk janë kursyer kësaj radhe, me ekspertët që paralajmërojnë për nivele alarmante të infeksioneve në pjesën më të madhe të kontinentit.

Megjithëse rastet po rriten në të gjithë Evropën, jo të gjitha vendet po zgjedhin bllokimet kombëtare.

Italia, e cila ishte epiqendra evropiane në fillim të valës së parë të virusit, njoftoi më herët kufizime të reja nga e hëna, 26 tetor, të cilat do të jenë në fuqi për një muaj.

Të gjithë baret dhe restorantet në të gjithë vendin duhet të mbyllen deri në orën 18:00. Palestrat, pishinat, teatrot dhe kinematë duhet të mbyllen, por muzetë mund të qëndrojnë të hapura. Ndalohen mbledhjet për dasma, pagëzime dhe funerale,

Shkollat dhe vendet e punës nuk po mbyllen, por shumë shkolla të mesme do të kalojnë në mësimin në distancë.

Spanja filloi shtetrrethimin e saj në mbarë vendin në 25 tetor, pasi qeveria shpalli një gjendje të re të jashtëzakonshme. Njerëzit në të gjitha rajonet, me përjashtim të Ishujve Kanarie, duhet të qëndrojnë në shtëpi midis 23:00 dhe 06:00.

Sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve, Republika Çeke ka shkallën më të lartë të rasteve në kontinent me 1,448 raste për 100,000 njerëz gjatë 14 ditëve. Ajo ka vendosur një bllokim të pjesshëm.

Republika e Irlandës hyri në një bllokim të dytë kombëtar në fillim të këtij muaji për një periudhë gjashtë javore.

Rastet, vdekjet dhe pranimet në spital po rriten shpejt në Mbretërinë e Bashkuar, megjithatë qeveria ka deklaruar se është kundër vendosjes së një bllokimi tjetër në mbarë vendin në Angli.

Në vend të kësaj, në fillim të këtij muaji, zyrtarët njoftuan një sistem të ri të nivelit Covid, i cili u mundëson rajoneve të kalojnë në bllokime të lokalizuara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto