Shpërndanin lëndë narkotike duke përdorur dron, arrestohen tre të rinj shqiptarë me 20 kg drogë. Si ra policia në gjurmët e tyre

20:03 10/09/20203min121
dron

Ata kontrolluan veprimtarinë e tregtimit të drogës duke përdorur një dron të largët për të verifikuar shitjen me pakicë të barnave dhe për të parandaluar çdo ndërhyrje nga policia.

Kështu u  arrestuan të hënën tre shtetasit shqiptarë të moshës 22, 23 dhe 27 vjeç nga policia e Milanos, e cila gjithashtu arrestoi një bashkëpunëtor 21-vjeçar dhe sekuestroi gjithsej 17.6 kilogramë hashash dhe 1,160 kg kokainë.

Të gjithë të arrestuarit tashmë kishin precedentë dhe të parregullt në territorin italian.

Hetimet e agjentëve të stacionit të policisë Comasina çuan në arrestimin e tregtarëve të rinj të drogës pas një seri shërbimesh vëzhgimi të përqendruara veçanërisht në zonën e këmbësorëve midis Oroboni dhe Morlotti.

Pasi verifikuan që aktiviteti i tregtimit të drogës karakterizohej, ndër të tjera, nga përdorimi i një droni, agjentët më pas u kthyen në apartamentin nga i cili kontrollohej pajisja fluturuese.

Kështu të hënën pasdite, policët identifikuan një djalë 27-vjeçar, i cili pasi shkëmbeu shenja me bashkëpunëtorët e tjerë, u largua me një makinë. Agjentët njoftuan menjëherë kolegët në timon, të cilët ndaluan makinën e dyshimtë dhe brenda saj gjetën të fshehur 2 kg hashash të ndarë në 20 pako.

Pas pak, agjentët ndaluan dhe kontrolluan dy djemtë e tjerë, të moshës 22 dhe 23 vjeç, të cilët kishin me vete disa celularë, njëri prej të cilëve ishte i pajisur me teknologjinë e nevojshme për të kriptuar thirrjet, dhe çelësat e banesës në Oroboni.

Më pas oficerët shkuan në shtëpi për të kërkuar. Në sytë e policisë, bashkëpunëtori 21-vjeçar shpëtoi dhe humbi gjurmët.

 

Brenda banesës, policët gjetën dhe sekuestruan 15,6 kilogramë hashash, 1,16 kilogramë kokainë, dy peshore elektronike, material për paketimin e drogës, një celular tjetër me teknologji të kriptimit të thirrjeve dhe dronin e përdorur.

Tre të rinjtë u arrestuan në vendngjarje, ndërsa bashkëpunëtori 21-vjeçar u gjurmua ditën tjetër dhe u vendos nën arrest policia kriminale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto