SHBA-ja bëhet vendi i parë që raporton mbi 100 mijë raste me COVID-19 në vetëm 24 orë

12:33 31/10/20202min66
68834-780x439

Një rritje rekord e rasteve me coronavirus në Shtetet e Bashkuara i shtyu spitalet më afër kufirit të kapacitetit dhe çuan numrin e infeksioneve të raportuara të premten në një rekord të ri ogurzi të përditshëm botëror prej 100,000 rasteve, katër ditë para zgjedhjeve presidenciale në SHBA.

Sipas Reuters, Shtetet e Bashkuara gjithashtu regjistruan rastin e tyre të 9 miliontë deri më sot të premten, duke përfaqësuar gati 3% të popullsisë, me gati 229,000 të vdekur që nga shpërthimi i pandemisë në fillim të këtij viti, sipas Reuters, bazuar në të dhënat e raportuara publikisht.

Me vendin që po përballet me shtrirjen përfundimtare të një fushate të trazuar presidenciale të dominuar nga pandemia e coronavirusit, autoritetet shëndetësore të SHBA-së gjithashtu të premten konfirmuan se 100,233 më shumë njerëz kishin dalë pozitivë në testin për COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit.

Numri i së premtes vendosi një rekord të ri një-ditor në rastet në SHBA për herë të pestë në 10 ditët e fundit, duke tejkaluar kulmin e mëparshëm të 91,248 infeksioneve të reja, një ditë më parë.

Ai gjithashtu tejkaloi shifrën më të lartë ditore në botë gjatë pandemisë, duke tejkaluar rekordin 24-orësh të Indisë prej 97,894 rasteve, të raportuar në shtator.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto