Selena Gomez publikon mesazhin që ia dërgoi Mark Zuckerberg në lidhje me urrejtjen dhe racizmin

11:35 20/09/20203min347
selena

Selena Gomez, një nga yjet më me ndikim në rrjetet sociale, u shfaq publikisht të premten në mbrëmje (18 shtator) me një mesazh privat që ia dërgoi Mark Zuckerberg dhe Sheryl Sandberg të Facebook.

Gomez, e cila numëron 193 milionë ndjekës në Instagram dhe më shumë se 77 milionë në Facebook, postoi mesazhin e tyre në InstaStory, duke i bërë lutje për ndalim të njerëzve për keqinformim dhe përmbajtje raciste.

“Ne kemi një problem serioz. Facebook dhe Instagram janë duke u përdorur për të përhapur urrejtje, dezinformim, racizëm dhe fanatizëm”, shkroi ajo, dy ditë pasi yjet si Kim Kardashian, Jamie Foxx, Kerry Washington, Sacha Baron Cohen, Mark Ruffalo, Dwyane Wade dhe Katy Perry promovuan #StopHateforProfit në rrjetet e tyre sociale.

Selena Gomez (Foto: Tibrina Hobson/Getty Images/Guliver)

Selena u bëri thirrje Zuckerberg dhe Sandberg që të bllokohen grupet dhe përdoruesit e përqendruar në përhapjen e gjuhës së urrejtjes, dhunës dhe keqinformimit.

Ajo ishte shumë e shqetësuar për dezinformimin pasi miliona amerikanë tashmë kanë për të votuar në zgjedhjet e ardhshme.

“E ardhmja jonë varet nga ajo. Ky është një vit zgjedhjesh. Ne nuk kemi mundësi të kemi dezinformata në lidhje me votimin. Duhet të ketë kontroll të fakteve dhe llogaridhënie”, theksoi 28 vjeçarja.

Selena Gomez (Foto: Tibrina Hobson/Getty Images/Guliver)

“Facebook injoron urrejtjen dhe dezinformimin në faqen e tyre”, shkroi Jennifer Laërence në Twitter.

“Ky nuk është një gabim ‘operacional’. Është një vendim i qëllimshëm për të vendosur fitime mbi njerëzit dhe demokracinë”, shtoi më tej aktorja amerikane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto