Sekretari i OKB-së: Bota po shkon në një drejtim të rrezikshëm

18:11 22/09/20202min109
Guterres

Bota duhet të bëjë gjithçka mundet për të parandaluar një Luftë të re të Ftohtë, ka paralajmëruar shefi i Kombeve të Bashkuara, ndërsa hapi punimet e Asamblesë së përgjithshme, e cila pritet të dominohet nga tensionet SHBA-Kinë dhe pandemia Covid-19.

Sekretari i Përgjithshëm, Antonio Guterres, tha se bota po shkon në një “drejtim të rrezikshëm”, duke folur për thyerjen e krijuar nga “dy ekonomitë më të mëdha”.

Të dy, Presidenti i SHBA, Donald Trump dhe ai i Kinës, Xi Jinping do të flasin më vonë.

Asambleja e këtij viti po mbahet kryesisht virtualisht.

Në fjalimin e tij në ndërtesën e KB në New York, Guterres tha: “Ne po lëvizim në një drejtim shumë të rrezikshëm.

“Bota jonë nuk mund të përballojë një të ardhme ku dy ekonomitë më të mëdha e ndajnë globin në një frakturë të madhe, secila me rregullat e saj tregtare dhe financiare dhe kapacitetet e internetit dhe inteligjencës artificiale.”

SHBA dhe Kina janë në mosmarrëveshje për një numër çështjesh, nga tregtia e deri tek pandemia e koronavirusit.

Për sa i përket pandemisë,  Guterres tha:

“Pandemia është një krizë ndryshe nga ato që kemi parë ndonjëherë. Por është gjithashtu një lloj krize që ne do të shohim në forma të ndryshme përsëri dhe përsëri. Covid-19 nuk është vetëm një thirrje zgjim, është një provë veshjesh për botën e sfidave që do të vijnë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto