Rritja e rasteve nga coronavirusi, Franca do të mbulojë pagat e prindërve në mënyrë që ata të qëndrojnë në shtëpi me fëmijët e tyre

16:14 11/09/20201min87
France

Franca do të mbulojë pagat e prindërve në mënyrë që ata të qëndrojnë në shtëpi me fëmijët e tyre, në rast se mbyllen shkollat për shkak të pandemisë.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, zyrtarët njoftuan të enjten se shteti do të mbulojë 84 për qind të pagës të një prindi në secilën familje, që ka një fëmijë nën moshën 16 vjeçare në rast se obligohet mbyllja e shkollave.

Njoftimi vjen pasi rritje të rasteve të reja u raportuan në Francë që kur shkollat u rihapën më 1 shtator. Disa grupe tashmë kanë çuar në mbylljen e 34 shkollave dhe anulimin e 500 klasave të ndara.

Ndërkohë, qeveria franceze ka njoftuar edhe një zgjatje të skemës së tyre, për bizneset të cilat po hasin në vështirësi.

Vetëm gjatë ditës së djeshme Franca raportoi 9,843 raste të reja nga coronavirusi, shifër kjo rekorde ditore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto