“Rritja e papërgjegjshme e borxhit”/Meta thirrje zyrtarëve: Mos firmosni kuturu, përgjegjësia është individuale

10:01 05/10/20203min99
1563266415_metaa-696x393

Presidenti Ilir Meta bën thirrje që çdo zyrtar qendror apo lokal të mos firmosë kuturu, pasi rritja e papërgjegjshme e borxhit për qëllime korruptive, kërcënon seriozisht të ardhmen e vendit.

Duke iu referuar një analize të ish-deputetit Kastriot Islami, Meta thekson se në këtë periudhë kritike secili do mbajë përgjegjësi individuale e jo “kolektive”.

Çfarë shkruan Kastriot Islami

Për borxhin super të lartë “FAJIN E KA RAMA!”

Sa herë kur flitet për borxhin super të lartë që në fillim të 2021 mund të arrijë rreth 115 përqind e PBB, Rama me lehtësinë e nja mashtruesi dhe të paafti përgjigjet: Fajin e ka SALIU… Ai ma la në 2013 borxhin shumë të lartë dhe unë jam marrë me menaxhimin e borxhit të lartë që më la Saliu?!

Si është e vërteta?

Në vitin 2013 PBB ka qënë rreth 12,8 miliard Euro dhe borxhi ka qënë rreth 70 %, që do të thotë ndryshe se borxhi ka qënë rreth 9 miliard euro…

Në vitin 2020, synohet që PBB të arrijë rreth 14,1 miliard euro, dhe borxhi 115 përqind do të thotë se borxhi do të arrijë në rreth 16,2 miliard euro…

Pra Rama ka marrë nga Saliu një borxh rreth 9 miliard dhe e ka cuar në rreth 16,2 miliard… Pra Rama e ka rritur borxhin me rreth 7, 2 miliard euro… rritja është me 1,8 herë…

Kjo është e tmerrshme: rritje e borxhit në 7 vjet qeverisje me 7,2 miliard euro ose 1 miliard euro në cdo vit…

Kjo është e tmerrshme edhe në një këndveshtrim tjetër…Ndërkohë që PBB është rritur nga 12,8 miliard euro në 2013 në 14,1 miliard euro në 2020, rritja e PBB ka qënë vetëm me 1,3 miliard euro???????

Shtrohet pyetja: sikur rritja ekonomike të ishte zero, ku kanë vajtur 7,2 miliard euro e marra borxh kur rritja e PBB është me vetëm 1,3 miliard euro? Pra ku janë rreth 6 miliard eurot e tjerë borxh që s’kanë shkuar për rritjen e PBB?

Përfundimi logjik është: 6 miliard euro ose janë vjedhur ose janë shpërndarë fshehurazi nga Rama, pa u shënuar në buxhet, mes shokëve e miqve oligarkë të kupolës së sektit…

Dikush do të thoshte, paaftësi…. Dikush tjetër do të thoshte papërgjegjshmëri…

Kryesorja është BABËZI… dhe prandaj nuk rriten as pagat dhe as pensionet për shqiptarët…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto