Rriten edhe më shumë tensionet, Erdogan i bën thirrje turqve të bojkotojnë produktet franceze

16:04 26/10/20205min72
Erdogan-1 (1)

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, i bëri thirrje turqve të bojkotojnë firmat franceze, pas deklaratave të presidentit francez Emmanuel Macron. 

“Po bëhet gjithnjë e më e vështirë të jesh mysliman dhe të jetosh një stil islam në vendet perëndimore”, tha presidenti në një ngjarje të organizuar për Mawlid an-Nabi (lindja e Profetit Muhamed) në Ankara, shkruan media turke https://www.dailysabah.com/politics/diplomacy/erdogan-calls-on-turkish-people-to-boycott-french-brands-amid-rising-anti-islam-policies . 

Duke u shprehur se Turqia e konsideron Islamofobinë si çështje të sigurisë kombëtare dhe vepron sipas saj në këtë drejtim, Erdogan i bëri thirrje BE-së të ndërmarrë veprime kundër këtij “krimi të urrejtjes”. 

“Unë besoj se institucionet e BE-së  kanë një përgjegjësi të madhe në trajtimin e Islamofobisë. Këshilli Evropian nuk mund të injorojë Islamofobinë”, ka thënë ai. 

“Politikanët evropianë duhet t’i bëjnë thirrje Macron, i cili udhëheq urrejtjen anti-myslimane në kontinent, të ndalojë politikat e tij”, ka vazhduar Erdogan. 

Macron të mërkurën u shpreh se  nuk do të ndalojë botimin e karikaturave fyese të Profetit Muhamed me pretekstin e lirisë së shprehjes, një deklaratë që shkaktoi zemërim në botën arabe dhe myslimane. 

Macron këtë muaj gjithashtu përshkroi Islamin si një fe “në krizë” në të gjithë botën dhe tha se qeveria do të paraqiste një projekt-ligj në dhjetor për të forcuar një ligj të vitit 1905 që ndau zyrtarisht kishën nga shteti në Francë. 

Presidenti u shpreh nj1% ditë më parë se Macron ka nevojë për “trajtim mendor” për shkak të armiqësisë së tij ndaj Islamit. “Cili është problemi i Macron me Islamin dhe myslimanët? Ai ka nevojë për trajtim të shëndetit mendor, ”tha Erdogan në kongresin në pushtet të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti). 

 “Çfarë mund t’i thuhet një kreu të një shteti që trajton miliona anëtarë të një pakice fetare në vendin e tij në këtë mënyrë? Së pari, (ai ka nevojë) për një kontroll mendor, ”shtoi Erdogan. 

 Franca të shtunën tërhoqi ambasadorin e saj në Turqi, Herve Magro, për konsultime, ndërsa një deklaratë e Pallatit Elysee shpjegoi tërheqjen e të dërguarit duke thënë se komentet e Erdogan për homologun e tij francez ishin “të papranueshme”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *