Rrëzohet aeroplani mbi një SUV gjatë uljes emergjente në autostradë

18:13 04/12/20203min182
avio0ni

‘Thjesht nuk mund të besoj se të gjithë jemi mirë’

 

Aeroplani i departamenti të Transportit të Minesotës zbret në autostradë

Një pilot aerobatik i vlerësuar me çmime bëri një ulje emergjente në një autostradë të Minesotës të Mërkurën mbrëma – dhe megjithëse ai u përplas me një SUV gjatë procesit, të gjitha palët e përfshira u larguan të padëmtuara.

Aeroplani, një Bellanca Viking me një motor të vetëm, u ul në Interstate 35W në Arden Hills rreth orës 21:15. dhe u përplas me një SUV, tha Patrulla e Shtetit të Minesotës në një njoftim për shtyp të marrë nga PEOPLE.

Shoferi i këtij SUV, Brittany Yurik, i tha WCCO-TV se ajo pa vetëm avionin që vinte tek ajo “ndoshta një sekondë” para përplasjes, e cila u kap në një video dramatike të shpërndarë nga Departamenti i Transportit në Minesota.

“Jo se do të dëshiroja ndonjëherë të goditesha nga një aeroplan, por nga të gjithë aeroplanët që mund të më kishin goditur, unë jam i lumtur që ishte ai,” tha ajo.

“Ai” ishte pilot Craig Gifford, një anëtar 52-vjeçar i ekipit fluturues aerobatik të SHBA i cili më parë fitoi një medalje bronzi që përfaqësonte vendin në një konkurs ndërkombëtar në 2017, raportoi Associated Press.

Gifford bëri uljen emergjente me një pasagjer në krah të tij, dhe të dy ishin të padëmtuar, ashtu si edhe Yurik.

Dick Knapinski, zëdhënës i Shoqatës Eksperimentale të Avionëve, i tha AP se ekzekutimi i uljes emergjente të Gifford ishte “libër shkollor”, dhe se trajnimi i tij aerobatik sigurisht që ndihmoi.

“Pilotët janë trajnuar për t’u marrë me problemet e motorit të urgjencës dhe gjëra të tilla si ju nëse duhet të bëni një ulje emergjente, dhe kështu që kombinimi i atij trajnimi dhe sigurisht i trajnimit aerobatik i [Gifford] me të vërtetë u dha fryt në këtë situatë”, tha ai.

CRAIG GIFFORD

Videoja e publikuar nga Departamenti i Transportit të Minesotës ka qarkulluar në rrjet ditët e sotme dhe po bëhet virale:

 

 

Burimi: Associated Press, Eyewitness News

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto