Reagimi i ashpër turk për Ambasadën në Jerusalem, Thaçi zbulon telefonatën me Erdoganin

12:37 07/09/20204min103
thaci-erdogan

Presidenti i Kosoves, Hashim Thaçi ka treguar sot se gjatë fundjavës ka biseduar me presidentin turk, Rexhep Taip Erdogan, pasi ky i fundit u ankua që Kosova dhe Izreali i shkëmbyen njohjet, e Kosova u zotua se do ta vendosë ambasadën e saj në Jerusalem.

Thaçi thotë se i ka dëgjuar pakënaqësitë e Turqisë dhe ligës arave dhe zbulon se ai ka biseduar me Erdoganin dhe thotë se pika e marrëveshjes së nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë.

“Shqetësimet që jemi marrë nga liga arabe, por edhe nga presidenti Erdogan lidhur me njohjen reciproke me Izrealin. Unë jam në kontakt me presidentin Erdogan, kam diskutuar në telefon. Kjo njohje nuk do ta cenojë në asnjë rrethanë partneritetin strategjik dhe miqësore e vëllazërorë mes Kosovës dhe Turqisë”, ka thënë Thaçi, transmeton Gazeta Express.

Turqia i ka reaguar ashpër Kosovës zotimit se ambasadën në Izrael do ta vendosë në Jerusalem, gjë që kundërshtohet nga vendet me shumicë myslimane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto