Reagime të forta në Iran lidhur me dënimin e ulët të babait që vrau vajzën e tij 14-vjeçare

12:57 31/08/20201min95
vajza iran

Një vendim i tmerrshëm është marrë në Iran. Dënimi që iu dha babait që vrau vajzën e tij 14-vjeçare shkaktoi indinjatë.
Dënimi me 9 vjet burg i dhënë babait n, i cili vrau vajzën e tij 14-vjeçare Romina Ashrafi në gjumë, shkaktoi reagime.

Në Iran, Romina Ashrafit iu pre koka nga babai i saj në 21 maj në shtëpinë e familjes së saj në Talesh, shteti Gilan.

Vrasja e 14-vjeçares Romina shkaktoi reagim, ndërsa dënimi i gjykatës rriti zemërimin në këtë vend. Pavarësisht kërkesës së nënës së Rominës Rana Dashti për “dënim me vdekje”, babai i Rominës, emri i të cilit nuk u bë i ditur, u dënua me 9 vjet burg.

Duke folur për agjencinë iraniane të lajmeve ILNA, nëna e Rominës Rana Dashti bëri thirrje për një rishikim të vendimit, duke thënë, “Pavarësisht insistimit të autoriteteve gjyqësore që çështja të” trajtohet privatisht “, vendimi trembi mua dhe familjen time. Unë nuk dua që burri im të kthehet në fshatin tonë përsëri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto