Qytetet evropiane shpallin kufizime të reja ndërsa rastet e Covid-19 po rriten

18:29 18/09/20204min81
covid-1 (1)

Kombet evropiane nga Danimarka në veri deri në Greqi në jug njoftuan kufizime të reja të premten për të frenuar infeksionet e koronavirusit në disa nga qytetet e tyre më të mëdha dhe Britania po konsideron një bllokim të ri kombëtar.

Rastet në Mbretërinë e Bashkuar pothuajse u dyfishuan në 6,000 në ditë në javën e fundit të raportimit, pranimet në spital u rritën dhe nivelet e infeksionit u rritën nëpër pjesë të Anglisë veriore dhe Londrës.

I pyetur nga Sky News në lidhje me mundësinë e një bllokimi të dytë kombëtar muajin tjetër, ministri britanik i Shëndetësisë, Matt Hancock, tha se duhet parë vetëm si një mundësi e fundit por qeveria do të bëjë gjithçka që duhet për të luftuar virusin.

“Numri i njerëzve në spital dyfishohet çdo tetë ditë apo më shumë … ne do të bëjmë atë që duhet për t’i mbajtur njerëzit të sigurt,” tha ai.

Britania vendosi rregulla të reja nga e marta.

Infeksionet janë rritur në mënyrë të vazhdueshme në të gjithë Evropën gjatë dy muajve të fundit. Pranimet dhe vdekjet e kujdesit intensiv gjithashtu kanë filluar të rriten, veçanërisht në Spanjë dhe Francë.

Në Spanjë, e cila ka parë më shumë raste se çdo vend tjetër evropian, zyrtarët në Madrid thanë se do të njoftojnë masat më vonë të Premten dhe se po konsiderojnë bllokimin në pjesët më të goditura të qytetit.

Banorët në rrethet e varfra të Madridit, ku normat e infeksionit janë më të larta, thanë se ndiheshin të braktisur dhe të stigmatizuar.

Autoritetet në qytetin jugor francez të Nicës ndaluan mbledhjet e më shumë se 10 personave në hapësirat publike.

Franca të enjten regjistroi pothuajse 10,600 infeksione të reja, numri i saj më i lartë ditor që nga fillimi i pandemisë.

Në Danimarkë, ku 454 infeksione të reja u raportuan të Premten, çka ishte afër një rekordi prej 473 në Prill, kryeministri, Mette Frederiksen, tha se kufiri për tubimet publike do të ulej në 50 persona nga 100 dhe urdhëroi baret dhe restorantet të mbyllen më herët.

Në Greqi, e cila doli kryesisht e padëmtuar nga vala e parë e Covid-19 e cila goditi Evropën në mars dhe prill, kryeministri, Kyriakos Mitsotakis, tha se qeveria është e gatshme të forcojë kufizimet në zonën më të madhe të Athinës pasi rastet u rritën.

Mitsotakis tha se komiteti i ekspertëve shëndetësorë të Greqisë ka rekomanduar uljen e tubimeve publike, pezullimin e ngjarjeve kulturore për 14 ditë dhe masa të tjera të cilat “mund të vendosen sot … dhe të hyjnë në fuqi të hënën”.

Evropa ende shpreson të mos ndjekë shembullin e Izraelit, i cili hyri në një bllokim të dytë mbarëkombëtar të Premten në fillimin e sezonit të festave hebraike, pas rritjes së rasteve të koronavirusit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto