Qeveria britanike kritikohet për masat e marra kundër Covid-19

12:33 26/09/20202min150
Screenshot_33

Britania mund të jetë duke lëvizur shumë ngadalë për të trajtuar rritjen e mprehtë të rasteve Covid-19, tha një këshilltar qeveritar të shtunën.

Graham Medley, një profesor i sëmundjeve infektive, shprehu shqetësimin e tij se vendi mund të përfundojë në një pozicion të cilin janë përpjekur ta shmangin.

“Shqetësimi im është vonesa, është fakti që ne përfundojmë në një pozicion që nuk e kishim ndërmend, as qeveria, as popullata …, sepse numri i vdekjeve për momentin duket shumë i ulët edhe pse infeksionet po rriten, ”tha ai për BBC Radio.

“Dhe për fat të keq kjo do të thotë që ne nuk po veprojmë shpejt”, tha Medley, i cili merr pjesë në Grupin Këshillimor Shkencor për Emergjencat (SAGE) i cili këshillon qeverinë.

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka vendosur kufizime më të ashpra javën e fundit në përpjekje për të frenuar përhapjen e virusit, duke u thënë njerëzve të punojnë nga shtëpia nëse munden dhe duke urdhëruar pub-et dhe restorantet të mbyllen më herët.

Disa politikanë janë skeptik nëse këto janë masat e duhura. Edhe në muajin mars, Britania nuk e vendosi menjëherë bllokimin e vendit.

Britania tashmë ka numrin më të lartë të vdekjeve në Evropë nga Covid-19, 41,936 të vdekur. Ndërsa rreth 900 njerëz vdisnin në ditë në kulmin e pandemisë në prill, nivelet aktuale të vdekjeve janë rreth 30.

Medley tha se kjo do të thotë se vdekjet do të rriten për tre deri në katër javë, në rreth 100 vdekje në ditë. “Dhe gjërat që ne bëjmë tani nuk do të ndalojnë që 100 njerëz të vdesin në ditë, por do të ndalojnë atë përparim shumë më të lartë,” tha ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto