Pse u shkarkua Kiço Londo/ Karriera si drejtor, miku i hershëm i Ramës që e kundërshtoi për teatrin

18:47 04/12/20202min163
Balla-Londo

Është shkarkuar nga detyra e Drejtorit të Teatrit Kombëtar Eksperimetal “Kujtim Spahivogli” Kiço Londo.

Prej 6 vitesh në këtë detyrë që kur në pushtet erdhi e majta, Londo, njihet si një prej miqve të orëve të para të kryeministrit, mbeshtetës i hershëm i Partisë Socialiste dhe fushatave të Edi Ramës prej kohës së bashkisë.

I njohur si ndërtuesi i teatrove, Londo krijoi tension me të majtën në pushtet, kur në diskutim doli shembja e dy teatrove kombëtare. Eksperimentali që drejtonte ishte restauruar vetëm një vit para rrafshimit.

Regjisor dhe promovues i të rinjve në skenë e regji, Kiço Londo, pat bërë ndërhyrje kolosale në godina që kur kryeministër ishte Nano duke shtuar salla. Mandej restauroi teatrin e Metropolit dhe pas Eksperimentalit, riformatoi edhe sallën që i dhanë në ArtTurbina.

Mandati i Kiço Londos pat mbaruar dy vite më parë. Atëherë në konkurs përballë tij mori pjesë drejtoresha e Metropolit, Jonida Beqo. Kur Rama nuk firmosi shkarkimin e tij, Beqo u kthye në Metropol, ndërsa Londo mbajti detyrën pa mandat.

Këtë herë, në krye të Eksperimentalit u emërua regjisori Altin Basha. Emri i tij u propozua nga Minsitria e Kulturës. Një komision i ngritur pranë saj, në një konkurs pa thirrje publike e megjithatë, i postuar pa bujë në uebin ku vet ka pritur konkuruesit. Londo shkarkohet me një vendim që nuk mban firmen e kryeministrit, mik i hershëm i Londos, por me atë të zëvendësit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Rreth Nesh

Pusullashqiptare.al vjen si një iniciativë gazetarësh të rinj që parim themelor kanë informimin e publikut në mënyrë të paanshme. Ne do të jemi gjithmonë të pavarur, të vërtetë, në krah të interesit publik.


Kontakto